Portal Keningau
Selamat datang ke Portal Keningau... jika sudi, sila daftar/login...

Join the forum, it's quick and easy

Portal Keningau
Selamat datang ke Portal Keningau... jika sudi, sila daftar/login...
Portal Keningau
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Who is online?
In total there are 7 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 7 Guests

None

[ View the whole list ]

Most users ever online was 109 on Fri May 28, 2021 10:04 am
Log in

I forgot my password

Latest topics
» baju bergumpal
by catwang Tue Nov 29, 2022 10:57 am

» wrong step DIY fix
by edward38king Fri Oct 21, 2022 12:49 pm

» recommended petrol for Yamaha MT-07
by mikkesho Mon Aug 15, 2022 1:17 am

» Masalah rambut gugur...tolong!
by chuge Sun Sep 05, 2021 9:28 pm

» Recommend android phone with good camera
by pikochew Sat Jun 26, 2021 2:42 pm

» Slower Speeds Until High Revving
by spanner222 Sat May 01, 2021 1:01 am

» Kereta mati tiba - tiba.
by bazinga8888 Mon Apr 26, 2021 12:51 pm

» Discolored cotton quilt
by bishopten Wed Mar 24, 2021 12:40 pm

» Stress dkt tempat kerja sampai??
by catwang Tue Feb 23, 2021 1:30 am

Top posters
directlylaugh (51)
Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Vote_lcapMengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Voting_barMengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Vote_rcap 
truckfood888 (38)
Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Vote_lcapMengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Voting_barMengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Vote_rcap 
catwang (34)
edward38king (33)
bishopten (32)
mikkesho (32)
starbucklover (30)
bazinga8888 (30)
drekyee (28)
jacksiah92 (27)

March 2024
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar

Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan

5 posters

Go down

Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Empty Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan

Post by starbucklover Thu Jul 18, 2019 2:48 pm

6 Tanda untuk Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan

1. Bayar yuran pendahuluan sebelum memperoleh pinjaman
Pemberi pinjaman yang sah TIDAK AKAN meminta peminjam membayar apa-apa wang pendahuluan sebelum menerima pinjaman. Malahan adalah haram bagi mereka untuk berbuat demikian.

Kebanyakan penipu akan meminta bayaran pendahuluan sebagai yuran pemprosesan wajib, bayaran pendahuluan ansuran, insurans atau cagaran akibat rekod kredit buruk anda. Jika pinjaman ini memang ada yuran atau bayaran tersebut, ia akan ditolak daripada jumlah pinjaman dan anda tidak perlu membayar secara langsung.

2. Anda dikehendaki untuk memberi kad ATM/ kad debit
Anda dikehendaki untuk memberi kad ATM atau kad debit anda apabila membuat permohonan pinjaman.  Ini kemungkinan besar adalah penipuan pinjaman sebab penipu ini akan meminta duit daripada anda sebaik sahaja pinjaman diluluskan dan masuk ke akaun bank anda.

Mereka akan menggunakan kad ATM ini untuk mengeluarkan wang atau meminta anda memberi yuran pemprosesan, sebelum mereka memulangkan kad ATM atau kad debit kepada anda. Sebarang bayaran pemprosesan sepatutnya ditolak terus dari jumlah pinjaman anda.

3. Anda tidak pernah memohonnya atau jumlah yang dipinjam adalah lebih dari apa yang anda pohon
Anda menerima panggilan atau emel yang mengatakan bahawa anda layak untuk membuat pinjaman dengan kadar faedah yang rendah. Kadang-kadang anda juga diberitahu bahawa ianya hanya khas untuk anda padahal sebenarnya anda tidak pernah memohon sebarang pinjaman sebelum ini.

Atau mungkin anda memohon pinjaman tersebut, tetapi anda ditawarkan dengan jumlah yang lebih banyak daripada apa yang anda pohon. Berhati-hati dengan tawaran kredit yang tidak diminta ini, dan pastikan sama ada ianya sahih sebelum anda meneruskan proses selanjutnya.

4. Jika tawaran pinjaman terlalu bagus, ianya mungkin penipuan
Kata-kata seperti ‘kadar faedah yang rendah atau sifar’ atau ‘jaminan wang tunai atau  kelulusan 100%’. Kedengaran bagus? Ingat, setiap pemberi pinjaman amat peduli tentang mendapatkan kembali wang mereka.

Jika pemberi pinjaman terlalu bersemangat untuk meluluskan pinjaman anda tanpa menilai sejarah kredit dengan teliti untuk memeriksa sama ada anda akan dapat membayarnya kembali atau tidak, maka itu mungkin kerana pemberi pinjaman tidak akan memberikan apa-apa wang kepada anda.

5. Bertindaklah sekarang atau anda akan terlepas peluang keemasan!
Sekiranya pemberi pinjaman terus memaksa anda untuk membuat keputusan dengan segera kerana tawaran pinjaman istimewa tersebut akan berakhir tidak lama lagi, maka anda perlu mengabaikannya. Ini kerana jika lebih pantas penipu menandatangani perjanjian dengan anda, maka lebih cepat anda akan masuk ke dalam perangkap penipuan tersebut.

Jangan sekali-kali kelam-kabut untuk membuat apa-apa keputusan. Anda perlu teruskan hanya jika anda pasti 100% dengan siapa anda sedang berurusan.

6. Maklumat peribadi yang diminta oleh kenalan yang mencurigakan
Kadang-kadang penipu bukanlah menginginkan wang anda, tetapi untuk mencuri identiti anda untuk tujuan penipuan. Mereka akan menyamar sebagai wakil bank atau syarikat pinjaman melalui panggilan telefon, emel atau media sosial untuk menipu anda supaya memberikan maklumat peribadi anda. Ini dipanggil sebagai ‘phishing’.

Jangan berikan salinan kad pengenalan, lesen memandu atau maklumat akaun bank anda melainkan anda tahu siapa dan apa tujuannya. Penipu ini juga boleh menyiarkan iklan menggunakan nama syarikat yang sah, tetapi syarikat-syarikat yang sah ini sendiri tidak menyedari tentang penipuan tersebut.

Berhatihatilah nak buat loan tu ye! Sekadar berkongsi!

Source: https://www.directlending.com.my/blog/6-tanda-untuk-mengenal-pasti-penipuan-dalam-pinjaman/
starbucklover
starbucklover

Number of posts : 30

Back to top Go down

Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Empty Re: Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan

Post by starbucklover Mon Jul 22, 2019 8:27 pm

Sapa2 yg tahu loan bank mana yg okay, dan tak ada ciri2 yg disebutkan boleh lah share2 sikit.. hehehe
starbucklover
starbucklover

Back to top Go down

Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan Empty Re: Mengenal Pasti Pinjaman yang Berunsurkan Penipuan

Post by truckfood888 Mon Jul 22, 2019 9:06 pm

starbucklover wrote:Sapa2 yg tahu loan bank mana yg okay, dan tak ada ciri2 yg disebutkan boleh lah share2 sikit.. hehehe

Hmmmm ade few lah yg aku tahu pinjaman loan ni ada ciri2 kat atas.... Mintak atm card, bayar dulu deposit dgn interest 1% pelik sgt2.... Nasib baik tak pinjam hahahaha.... So tau loan mana yg xde langsung ciri2 tu?

truckfood888

Number of posts : 38

Back to top Go down

Post by bazinga8888 Mon Jul 22, 2019 9:42 pm

starbucklover wrote:Sapa2 yg tahu loan bank mana yg okay, dan tak ada ciri2 yg disebutkan boleh lah share2 sikit.. hehehe

Aku pun penah kena jugak dengan org pencuri data ni... Asal dia nak buat beli kereta lepas tu loan tak lepas sebab ada org guna nama & ic aku utk buat loan.... Dah buat report polis, siap pegi kat company tu mcm mana boleh lepas! Nasib aku tak kena apa2

bazinga8888

Back to top Go down

Post by bazinga8888 Mon Jul 22, 2019 9:44 pm

truckfood888 wrote:

Hmmmm ade few lah yg aku tahu pinjaman loan ni ada ciri2 kat atas.... Mintak atm card, bayar dulu deposit dgn interest 1% pelik sgt2.... Nasib baik tak pinjam hahahaha.... So tau loan mana yg xde langsung ciri2 tu?

Jgn lah memandai bagi! Aku dah seram dah walaupun aku tak tau dari mana dorg dapat details aku semua.... Loan yg aku tau tak ada ciri2 tu..... Macam loan yayasan ihsan rakyat

Last edited by bazinga8888 on Tue Jul 23, 2019 9:26 pm; edited 1 time in total

bazinga8888

Back to top Go down

Post by nakhodaerman Mon Jul 22, 2019 11:06 pm

banyak sebenarnya yg mcm ni kena berhati hati takut salah pinjam hidup tak tenteram

nakhodaerman

Number of posts : 9

Back to top Go down

Post by teddybaggy Tue Jul 23, 2019 9:07 pm

bazinga8888 wrote:

Jgn lah memandai bagi! Aku dah seram dah walaupun aku tak tau dari mana dorg dapat details aku semua.... Loan yg aku tau tak ada ciri2 tu.... Macam loan yayasan ihsan rakyat
Serious laaaahhh??!! 😱😱 takut lah zaman sekarang ni data peribadi boleh bocor kt sapa2 jer. Loan yayasan ihsan rakyat?? Tak pernah dgr pun

teddybaggy

Number of posts : 4

Back to top Go down

Post by teddybaggy Tue Jul 23, 2019 9:09 pm

truckfood888 wrote:
Hishhhh! Kalau loan yg mcm offer macam2 & murah semacam tu lah selalu fishy. Nasib lah ko x jadi pinjam. Aku pun tgh mencari loan yg okay utk buat bisnes ni

teddybaggy

Number of posts : 4

Back to top Go down

Post by bazinga8888 Tue Jul 23, 2019 9:29 pm

teddybaggy wrote:
Serious laaaahhh??!! 😱😱 takut lah zaman sekarang ni data peribadi boleh bocor kt sapa2 jer. Loan yayasan ihsan rakyat?? Tak pernah dgr pun

Yeap! Betul! Mmg data peribadi sebang bicor kalau bagi pada organisasi yg tak amanah! Loan yayasan ihsan rakyat ni ko boleh je google tapi loan utk pekerja kerajaan je lah....

bazinga8888

Back to top Go down

Post by bazinga8888 Tue Jul 23, 2019 9:32 pm

teddybaggy wrote:
Hishhhh! Kalau loan yg mcm offer macam2 & murah semacam tu lah selalu fishy. Nasib lah ko x jadi pinjam. Aku pun tgh mencari loan yg okay utk buat bisnes ni

Betul better jauh kan diri nak2 pulak loan & conpany yg tak jelas..... Macam yir tu ade guideline & patuh syariah je.... Lagi 1, nak cari agent biar yg jujur..... Check background dgn HQ

bazinga8888

Back to top Go down

Post by nakhodaerman Tue Jul 23, 2019 11:13 pm

teddybaggy wrote:
bazinga8888 wrote:

Jgn lah memandai bagi! Aku dah seram dah walaupun aku tak tau dari mana dorg dapat details aku semua.... Loan yg aku tau tak ada ciri2 tu.... Macam loan yayasan ihsan rakyat
aku pun tak pernah dengar yayasan ihsan ni.

nakhodaerman

Back to top Go down

Post by nakhodaerman Tue Jul 23, 2019 11:15 pm

teddybaggy wrote:
truckfood888 wrote:
ha ah yg mcm ni memang terang2 la tak boleh percaya. tpi ada ja manusia yg percaya benda ni

nakhodaerman

Back to top Go down

Post by nakhodaerman Wed Jul 24, 2019 12:25 pm

bazinga8888 wrote:
teddybaggy wrote:

Betul better jauh kan diri nak2 pulak loan & conpany yg tak jelas..... Macam yir tu ade guideline & patuh syariah je.... Lagi 1, nak cari agent biar yg jujur..... Check background dgn HQ
yir tu apa tah?

nakhodaerman

Back to top Go down

Post by starbucklover Thu Jul 25, 2019 4:57 pm

teddybaggy wrote:

Kalau offer interest paling rendah 2.3% tu boleh percaya lagi berbanding 0% takut ada hidden charge pulak dah mati kutu nak bayar hutang lapok hahaha
starbucklover
starbucklover

Back to top Go down

Post by starbucklover Thu Jul 25, 2019 4:59 pm

nakhodaerman wrote:
yir tu apa tah?

Ade tulis kat atas tu yayasan ihsan rakyat.. pernah dgr pasal benda ni tapi bukan loan utk pekerja kerajaan je ke? Sebab kawan ada yg pinjam utk beli rumah.. kalau pinjam bank mmg tak lepas lah sebab gaji sikit sangat.. bayar duit downpayment rumah pun tak lepas.. nasib ada loan yir tu..
starbucklover
starbucklover

Back to top Go down

Post by bazinga8888 Thu Jul 25, 2019 6:29 pm

nakhodaerman wrote:
aku pun tak pernah dengar yayasan ihsan ni.

Tu lah pentingnya berkawan dgn org kerja kerajaan hahahaha! Yayasan ihsan rakyat ni pinjaman loan yg patuh syariah lah jugak sebab dorg tak ade pun nak pegang kad atm kita ke bayar deposit ke... Boleh je google kalau nak berbisnes pun dia ada lagi 1 loan... Nama dia yayasan dewan perniagaan melayu perlis (ypp) kowt hahahaha 🤣

bazinga8888

Back to top Go down

Post by bazinga8888 Thu Jul 25, 2019 6:36 pm

starbucklover wrote:

Ade tulis kat atas tu yayasan ihsan rakyat.. pernah dgr pasal benda ni tapi bukan loan utk pekerja kerajaan je ke? Sebab kawan ada yg pinjam utk beli rumah.. kalau pinjam bank mmg tak lepas lah sebab gaji sikit sangat.. bayar duit downpayment rumah pun tak lepas.. nasib ada loan yir tu..

Yeap! Untk kerja kerajaan je kalau awk ada family yg kerja kerajaan yg bukan tentera boleh je pinjam loan kat dorang... boleh pinjam utk renovate rumah, bil yg xdirancang, macam2 lagi

bazinga8888

Back to top Go down

Post by truckfood888 Fri Jul 26, 2019 6:23 pm

Kalau di keningau, sabah ni yayasan ihsan rakyat tu ada ke? Mau try loan dgn dia... Abg ak kerja nurse hospital kerajaan so boleh lah kan?? Kerja dah 7 tahun lagi okay bah itu

truckfood888

Back to top Go down

Post by truckfood888 Fri Jul 26, 2019 6:24 pm

bazinga8888 wrote:Yeap! Untk kerja kerajaan je kalau awk ada family yg kerja kerajaan yg bukan tentera boleh je pinjam loan kat dorang... boleh pinjam utk renovate rumah, bil yg xdirancang,  macam2 lagi

Woww!! Ak pikir boleh loan utk bayar hutang, atau deposit rumah. Tapi renovate rumah semua boleh! Bagus lah loan ni

truckfood888

Back to top Go down

Post by starbucklover Fri Jul 26, 2019 7:40 pm

truckfood888 wrote:
Woww!! Ak pikir boleh loan utk bayar hutang, atau deposit rumah. Tapi renovate rumah semua boleh! Bagus lah loan ni

Kannnnn kalau mcm tu memng ramai lah orh nk apply loan kat yayasan ihsan rakyat tapi janji kena bayar balik hahahaha
starbucklover
starbucklover

Back to top Go down

Post by bazinga8888 Sat Jul 27, 2019 12:37 am

truckfood888 wrote:Kalau di keningau, sabah ni yayasan ihsan rakyat tu ada ke? Mau try loan dgn dia... Abg ak kerja nurse hospital kerajaan so boleh lah kan?? Kerja dah 7 tahun lagi okay bah itu

Boleh je tapi kat area keningau tu ak tak pasti.... Tapi mesti ada punya ko google yayasan ihsan rakyat, kalau ada no HQ ko call direct je tanya area ko ada ke tak

bazinga8888

Back to top Go down

Post by Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics